Dlaczego warto spędzać ferie poza miastem? - Kumite Active Travel
Dlaczego warto spędzać ferie poza miastem? - Kumite Active Travel
2085
post-template-default,single,single-post,postid-2085,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Dlaczego warto spędzać ferie poza miastem?

Dlaczego warto spędzać ferie poza miastem?

Na co dzień dzieci spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej np. w szkolnych ławkach czy przy biurkach. Ferie same w sobie umożliwiają odskocznię od codzienności. Wyjeżdżając poza miasto odcinamy się od obowiązków szkolnych, zawodowych i domowych oraz od towarzyszącego im pośpiechu. To jest to! W końcu mamy chwilę dla siebie, a wolne dni możemy przeznaczyć na czynności, na które w ciągu roku nie mamy warunków ani czasu.

Gdy razem z jesienią przychodzą długie wieczory i pogoda jest inna niż wymarzona, zaczynamy osiadać w domach. Zajmujemy się czynnościami często niewymagającymi wychodzenia z nich. Czytamy książki, oglądamy telewizję, gramy w gry planszowe, komputerowe, itd. Ma to swój urok, jednak po jakimś czasie spędzanie kolejnego długiego wieczoru w domu przestaje być atrakcyjne. Mamy ochotę wyjść, porobić coś na świeżym powietrzu, tak jak wtedy, gdy dni były długie i można było czerpać z nich garściami.

Na szczęście nie trwa to długo, ponieważ chwilę po Nowym Roku poszczególne województwa zaczynają ferie. Najczęściej wybieraną formą wypoczynku jest ta aktywna, czyli na sportowo. Często jest to rodzinny wyjazd na narty czy snowboard. Zimowe aktywności na świeżym powietrzu sprawiają, że zmieniamy tryb funkcjonowania naszego organizmu. W mroźne dni hartujemy nasze ciało w minusowych temperaturach i dotleniamy się czystym powietrzem, na które w mieście raczej nie możemy liczyć. Czas w takich warunkach płynie inaczej, nigdzie się nie spieszymy, możemy bez wyrzutów sumienia spędzić pół dnia zjeżdżając z górki na sankach, lepiąc bałwana czy szusując na stoku.

Część rodziców wysyła swoje pociechy na obozy zimowe. Jest to świetna forma wypoczynku dla dzieci w każdym wieku. Wyjeżdżając na zimowiska zmieniają one środowisko, poznają nowe miejsca i ludzi. Spędzają dużo czasu na zewnątrz i biorą udział w zróżnicowanych zajęciach. Dzień jest pełen wrażeń od rana do wieczora! Kilkudniowe wyjazdy bez rodziców służą także nauce samodzielności oraz obowiązkowości poprzez konieczność zadbania chociażby o swój strój czy higienę. To również świetna okazja na zawarcie nowych relacji lub wzmocnienie dotychczasowych więzi ze znajomymi, którzy wybierają się na to samo zimowisko.

Czas spędzony poza domem, to wielkie przeżycie. Czy to na wyjeździe z rodzicami, czy na zimowisku z rówieśnikami. Po powrocie zawsze jest wiele historii do opowiedzenia. Odrywając się od codzienności pobudzamy swoje ciało i umysł. Zauważamy, że poza obowiązkami, szkołą czy pracą jest wokół nas mnóstwo możliwości, pomysłów i atrakcji. Dając dziecku szansę na znalezienie się w nowym środowisku stymulujemy jego rozwój nie tylko fizyczny- poprzez aktywności zimowe, ale również psychospołeczny- dzięki nowym wydarzeniom, w których będzie brało udział!

Podsumowując, ferie poza miastem to przede wszystkim:
– Odskocznia od obowiązków i codziennych spraw
– Poznanie nowych miejsc
– Dużo ruchu
– Świetna zabawa
– Brak smogu = Świeże powietrze
– Szansa na zawarcie nowych znajomości lub pogłębienie i wzmocnienie dotychczasowych
– Możliwość spróbowania swoich sił w różnych sportach zimowych
– Przepis na udany czas
– Głowa pełna wspomnień
– Rozwój fizyczny i psychospołeczny
Brak nudy!

No Comments

Post A Comment